Ogólne

„MAŁE KILOMETRY Aleksandra Ruta” wpisana jest do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem: 1247.

Firma posiada niezbędną umowę gwarancji Ubezpieczeniowej SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. nr M 208296 z SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Gwarancja obowiązuje od 19 sierpnia 2017r. do dnia 18 sierpnia 2018r.

Gwarancja Ubezpieczeniowa_MK_19.08.17-18.08.18

W ramach Umowy generalnej podpisanej z SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. ubezpieczamy naszych uczestników. Kwota ubezpieczenia NNW jest na poziomie 10 000 zł. Stąd prosimy o podawanie danych dziecka – są niezbędne do zgłoszeń do ubezpieczyciela.

Signal ubezpieczenie NNW

Signal_OWU_KIT

Firma Małe Kilometry oraz pracownicy, współpracujący ubezpieczeni są w ramach ubezpieczenia OC.

Ogólne Warunki Uczestnictwa w imprezach turystycznych – wymagamy dokument do zapoznania się i jego zatwierdzenia. OWU są integralną częścią umów o świadczenie usług turystycznych, organizowanych przez Małe Kilometry wyjazdów.

OWU_w_imp_tur_org_przez MK_ lis 2017

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Małe Kilometry. Przedstawiamy, wysyłamy go rodzicom podczas prezentacji ofert prowadzenia zajęć  czy wycieczek. Jest ważną wskazówką dla rodziców i dzieci, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, zachowania. Dla nas jest pomocny by dowiadywać się więcej o zdrowiu czy diecie Waszego dziecka, o które to informacje prosimy Was w zgłoszeniach na imprezy/wydarzenia.

regulamin-uczestnictwa-dzieci-w-wydarzeniach_mk

Tak, w tym miejscu możecie pobierać Państwo

 • formularze zgłoszeń
 • oferty
 • inne dokumenty, jakie będziemy wstawiać na bieżąco.

Praktyczne

Biorąc Waszą pociechę na całodniową wyprawę (lub kilkudniowy wyjazd) musimy wiedzieć więcej o stanie jego zdrowia, o jego przyzwyczajeniach, chorobach czy stanie sprawności.

Ważne jest także poinformowanie nas – w zgłoszeniach jest specjalne miejsce na to – czy dziecko jest uczulone i na co oraz jaka reakcja może wystąpić po kontakcie z alergenem.

Dieta – respektujemy diety w miarę naszych możliwości oraz możliwości ośrodków (jest korzystamy z posiłków w ośrodkach). Wymaga to wcześniejszego zgłoszenia i uzgodnienia z nami/ośrodkiem. Może wiązać się z dodatkową opłatą.

W przypadku jednodniowych wycieczek – jeśli dziecko jest na diecie, nie może jeść czegoś – zgłaszacie nam to a w plecaku ma swoje jedzenie.

Plecak – jego wielkość dostosowujemy do czasu, charakteru wyprawy oraz wieku dziecka. Jeśli idziemy na cały dzień do plecaka wrzucamy:

 • wodę
 • jedzenie + smakołyki – pamiętając, że dzieci w terenie jedzą już od pierwszej godziny 😉 Dziecku dajemy kanapki, serki, orzechy, owoce, batony – co lubi. Pamiętając o zasadzie, że nie tylko słodycze.
 • wodę – proponujemy byście dzieciom dawali dzieciom wodę. Sok – wypijany jest w pierwszej godzinie, nie gasi pragnienia. Nie raz potem butelkę uzupełniamy wodą, którą ze sobą mamy. Gdy jest zimniej na dworze – nie raz w plecakach mamy mały termosy z herbatą. Niektóre dzieci bardzo lubią ciepłe napoje.
 • dodatkowe skarpetki – na wypadek spotkania z kałużą, błotem. Nie raz wybronione tak zostały stopy i przetrwały do powrotu do domu 🙂
 • kieszonkowe – kilka złotych
 • legitymację – często wyjeżdżamy z dziećmi korzystając z komunikacji miejskiej
 • repelenty i/lub filtry
 • Można wziąć: lornetkę, aparat fotograficzny, lupę czy też termos z herbatą.
 • Nie zabieramy: zapałek, scyzoryków – słowem takich przedmiotów, których do lasu i na wspólne wyprawy nie powinniśmy zabierać.
 • Nie zabieramy także lekarstw – są także na takiej liście by ich nie brać. Jeśli dziecko bierze na stałe lekarstwa – informujecie nas o tym fakcie by wzięło w trakcie wyprawy lub otrzymujemy pisemną zgodę od Was na podanie lekarstw dziecku (komu, w jakiej dawce i konkretne lekarstwo). Apteczkę posiadamy jako prowadzący/instruktorzy na wyprawie zawsze.
 • Plecak powinien być takiej wielkości, aby dziecko mogło włożyć np. kurtkę, gdy będzie za ciepło oraz dostosowany wielkością do możliwości fizycznych dziecka.

Ze względu na fakt, iż wiele czasu przebywamy w terenie proponujemy ubiór wygodny, przewiewny. Ubranie na cebulkę – by można było ubrać się/rozebrać w miarę istniejącej aury.

Zawsze prosimy o wygodne, pełne buty. Mogą być to buty trekingowe, typu “adidasy”. Ważne, że będą pełne. Nie zawsze muszą być za kostkę. Kalosze – w nich dziecko niekoniecznie dobrze czuję się na wyprawie kilkugodzinnej, stąd nie proponujemy takiego obuwia. Co innego, gdy idziemy w trakcie wyprawy na 1-2 godziny w teren błotnisty z założeniem zabawy w błocie.

Ubiór dostosowujemy do pory roku. Do lasu, w teren proponujemy t-shirt + bluzę lub koszulę rozpinaną.

Spodnie – do lasu w teren długie. Unikamy wówczas niepotrzebnych zadrapań, można usiąść spokojnie na trawie. Unikamy też spotkań z owadami w tym z kleszczami i komarami.

Zawsze czapka lub chusteczka na głowę.

W Polsce mamy zmienną aurę – wrzucamy do plecaka także kurtkę przeciwdeszczową.

Dlaczego ograniczamy elektronikę? Gdyż widzimy, jak wiele dzieci są w stanie zdziałać bez dostępu online, bez gier elektronicznych. Działamy w myśl: Odłączamy się od elektroniki a przyłączamy do natury. Tablet, gry elektroniczne przeszkadzają nam, a tym samym dzieciom w odbieraniu i postrzeganiu świata zewnętrznego. Dzieci odkrywają samodzielnie i w grupie zabawę, która sama się tworzy. Wynika jeśli nie z nudy, którą uważamy za kreatywną, z ich doświadczania. Odkrywają świat, jego zapachy, barwy. Wyciszają się. Biorą rzeczywistość taką jaka jest. Komunikacja i rozmowa są dla nas ważne. Z nami dzieci i pomiędzy sobą rozmawiają, dzielą się opiniami, dyskutują.

Telefon dziecko może ze sobą zabrać na nasz wyjazd – by mieć z Wami kontakt, komunikować się. Porozmawiajcie proszę z dzieckiem przed wyjazdem/wyprawą. Na jednodniowych wycieczkach nie jest naszą rolą by o tym przypominać – by się odłączało, wyłączało. Tym bardziej, że niejednokrotnie telefon służy do robienia zdjęć. Proszę ograniczcie też dzwonienie do dzieci. Zobaczycie sami, jak wiele ma do powiedzenia Wam potem przy kolacji 🙂

Na wyjazdach kolonijnych (dłuższych) komórki i sprzęty są u nas deponowane i wydawane raz dziennie.

 

Słońce+wysoka temperatura+ruch= więcej wody! Moi drodzy – pijemy wodę, zarówno i my dorośli, jak i dzieci, najlepiej taką w temperaturze pokojowej. Duuużo. Często. By schładzać organizm, by nie doprowadzić do odwodnienia, bo najlepiej gasi pragnienie. Oczywiście wodę znajdziemy też w innych napojach czy jedzeniu. Lecz najlepsza jest WODA. Czy wiecie, że dziecko powinno codziennie wypijać 100 ml wody (wody zawartej w płynach/jedzeniu też) na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg? Czyli że Wasza pociecha ważąca np. 25 kg powinna przyjąć ok. 1,5 l wody dziennie 🙂 Smacznego w szczególności gaście pragnienie wodą 🙂