Małe Kilometry

Firma stworzona z pasji.

Pomysł na „Małe Kilometry” zrodził się w moim sercu dawno temu, gdy wspominałam własne dzieciństwo pełne beztroski, wypraw po Polsce, zdobywania umiejętności w terenie, chodzenia po drzewach, rozmów, zabaw patykiem, zapachu lasu i letniej łąki. Pasja odkrywania, rodzinne podróżowanie oraz moje umiejętności organizatora oraz project managera połączyły się. I tak zaistniałam jako właściciel Małych Kilometrów, wychowawca kolonijny, trener, instruktor turystyki pieszej. Jestem mamą dwójki dzieci. Wiedzę o byciu rodzicem można posiąść z książek, umiejętności czy nawyki są już wynikiem doświadczeń wychowania dzieci, komunikacji z nimi oraz rozumienia ich potrzeb.

MAŁE KILOMETRY to firma założona w 2011 roku. Posiadamy uprawnienia organizatora turystyki dziecięcej. Prowadzimy zajęcia dla najmłodszych. Obecni od pięciu sezonów na rynku warszawskim. Odkrywamy przyrodę i przygody, wędrujemy. Prowadzimy edukację outdoorową, wycieczki, urodziny i kolonie dla dzieci 5-12 lat. Dzięki głosom rodziców i naszych przyjaciół w 2016 roku zostaliśmy LAUREATEM Statuetki Warszawskiej Rodzinki w kategorii RODZINKA NA WYJEŹDZIE 2016.

Małe Kilometry tworzy niesamowity ZESPÓŁ. To wyjątkowi, oddani dzieciom, pasji, działaniom, wspaniali opiekunowie. Mam tę przyjemność tworzyć nasze wyjazdy z niesamowitymi osobami, bez których realizacja marzeń i celów nie byłaby możliwa. Jestem wdzięczna, że mogę być częścią tej przygody. Zespół buduje wartość Małych Kilometrów. Wnosząc swoje wielkie serca w nasze działania, napawa mnie pewnością wyboru, spokoju na wyjeździe. Dzieci, które co rok wracają na nasze wyjazdy dają tym samym informację, że to wspaniałe osoby, które tworzą coś pięknego.

Realizuję marzenie tworzenia wyjazdów i zajęć, tam gdzie mamy nieograniczony dostęp do witaminy „N” płynącej z NATURY, czyli w plenerze. Organizuję wyjazdy i zajęcia dla najmłodszych dzieci, skoncentrowane na spędzaniu wolnego czasu w plenerze i w lesie, odkrywaniu piękna Polski, poszukując ciekawych form wypoczynku dla dzieci w zakresie pro-ekologicznej edukacji i rekreacji. Potwierdzeniem realizacji moich aspiracji i budowania wartości firmy są dobre słowa oraz referencje wystawiane mi przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym w Szczecinie otrzymałam od młodych studentów medal dla najlepszego wykładowcy. Wydana książka stała się urzeczywistnieniem marzeń wydawniczych. Przebiegnięcie półmaratonu potwierdzeniem moich możliwości. Statuetka Rodzinki na wyjeździe – nagrodą dla kadry. Rodzina, podróże i dobry film pozostają niezmiennie wartościami, dla których lubię poświęcać mój czas.

Serdecznie zapraszam dzieci na nasze wspólne wyprawy 🙂
Aleksandra Ruta

Dlaczego my?

Poznajcie dlaczego i jak tworzymy dla Was Małe Kilometry

Dzieci

Małe Kilometry tworzą dzieci. Dzieci w naturalny sposób są ciekawe świata przyrody, chętne do zabaw i ruchu w wolnej przestrzeni, pełnej zieleni. Dlatego komponując programy wyjazdów i zajęć dla dzieci w wieku 5-8 oraz 8-12 lat kierujemy się zasadą różnorodności, realizując pomysły w lesie, na łące, sadzie oraz dopasowując je do emocji, potrzeb i wieku dzieci. Mamy kameralne grupy, dzięki czemu mamy możliwość poznania każdego dziecka, by wiedzieć co lubi, czym się interesuje.

Natura

Zauważamy deficyt natury u dzieci. Dlatego odkrywamy przyrodę i przygody, wędrujemy. „Więcej kroków, więcej tlenu, więcej uśmiechu” to nasza misja. U nas jest więcej przyrody mniej muzeum. A dzieci mają nieograniczony dostęp do witaminy „N” płynącej z NATURY. W Małych Kilometrach lubimy aktywnie wypoczywać i bawić się. Prowadzimy zajęcia w terenie, w plenerze, w lesie, wszędzie tam, gdzie nie ograniczają nas ściany pomieszczeń.

Zabawa

Dzieciństwo to czas zabawy. A dzieci potrzebują czasu oraz przestrzeni na zabawę, która jest tak ważna w ich wieku. Dlatego prowadzimy zajęcia, zabawy i wyjazdy w plenerze, w lesie – na największym dostępnym placu zabaw. Oferujemy wyjazdy pełne różnorodnych kreatywnych, outdoorowych, integrujących i przyrodniczych zabaw, niezależnie od pogody. Są wędrówki, zabawy terenowe, zajęcia sportowe, taplanie się w błocie i liczenie chmur na niebie. Nasze zabawy i zajęcia są dla dzieci, które lubią działać poza schematem, poza dokładnymi grafikami, wolą różnorodność i są otwarte na odkrywanie świata. Lubią mieć przestrzeń i czas na zabawę, która jest tak ważna w ich wieku.

Edukacja

Łączymy potrzeby najmłodszych, pasje dorosłych i wspólnie się uczymy. W terenie w szczególności. Stąd też prowadzimy edukację outdoorową, wycieczki, urodziny i kolonie dla dzieci 5-12 lat, tam gdzie mamy nieograniczony dostęp do witaminy „N” płynącej z NATURY. Edukujemy poprzez zabawę i doświadczanie. W naszej ofercie znajdziecie wycieczki przyrodnicze, przygodowe, historyczne i kulturowe.

Równowaga

Obserwacja dzieci oraz ich potrzeb wyznacza nam rytm dnia, potrzeby odpoczynku, chęci zabawy czy realizacji indywidualnych pomysłów. Szukamy ich także wspólnie z dziećmi, łącząc elementy nauki i zabawy, pomiędzy którymi dzieci nie rozpoznają granic, tak aby jak najlepiej zaspokoić ciekawość poznawania świata przez dzieci. Zdobywamy podstawowe umiejętności czy cechy, jakimi są m.in. orientacja w przestrzeni, nawyki żywieniowe, szacunek do człowieka i przyrody czy współdziałanie w grupie.

Pasja

Jesteśmy dla Was. Cieszymy się ze wspólnego odkrywania, podróżowania oraz bycia blisko przyrody. Dzielimy się z dziećmi naszymi pomysłami, wiedzą. Wędrujemy. Lubimy zieloność, podróżowanie, odkrywania świata różnymi zmysłami. Uczymy poprzez rozmowę, wspólną wędrówkę, zaglądanie pod liście czy eksperymentowanie. Na spotkania w terenie zapraszamy edukatorów, leśników, pedagogów, historyków oraz pasjonatów, którzy dzielą się wiedzą, tajemnicami. Bawimy się. Dzięki dzieciom uczymy się. Słuchamy siebie. Chcemy być dla nich, lecz nie w centrum. Uważamy, że nuda jest fajna, bo pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię. Naszą kadrę stanowią osoby lubiące pracę z dziećmi, posiadające
niejednokrotnie prócz wykształcenia i umiejętności, pewien dar, taką uśmiechnięta iskierkę dobroci i empatii.

Kadra

Nasi opiekunowie to doświadczeni pedagodzy, edukatorzy i instruktorzy.

radek

Radosław Potrac

od początku z nami. Jest człowiekiem niezwykłym o wielu pasjach. Nadzwyczaj mądry życiowo. Oddany byciu pedagogiem, mentorem, opiekunem dzieci. Jest nauczycielem dyplomowanym, ratownikiem, pasjonatem, złotą rączką. Wnosi ogromny spokój, empatię, rozwiązuje konflikty, a przy tym dobrze gotuje, szyje, gra na gitarze czy nurkuje. 100% to zbyt mało by określić jego zaangażowanie w pracy, zabawie i opiece nad dziećmi! Współworzy i tworzy nasze programy i zabawy dla dzieci. Wspaniała męska część naszej kadry! Instruktor Pierwszej Pomocy w zakresie BLS-AED Fundacji Prometeusz. Posiada doświadczenie jako pracownik ośrodków kultury, świetlicy, prowadzi szkolny klub turystyczny oraz gazetkę szkolną. Historyk z zamiłowania, archeolog podwodny, niesamowity opowiadacz i przewodnik w terenie. Dla niego wędrówki, szlaki, programy i odkrycia historyczne są przyjemnym czasem bycia i odkrywania dla dzieci świata. Jest zawsze tam, gdzie go potrzebują dzieci. Sobą, rozmową, zabawą i uśmiechem zjednać potrafi wiele małych istot. Na naszych wyjazdach kierownik wypoczynku, złota rączka, ratownik, przewodnik oraz twórca programów.

eryk

Eryk Lielbriedis

od początku z nami. nauczyciel wychowania fizycznego z wieloletnim stażem pracy, tata, ratownik WOPR, sportowa część naszych programów należy do niego. Jest na naszych wyjazdach kierownikiem, wsparciem, męską częścią ekipy, ratownikiem wodnym, nauczycielem wf. Bycie z nim jest bezpiecznym czasem, gdy wiadomo że ma się 100% wsparcie w kadrze. Jego uśmiech i zaangażowanie, oczy dookoła głowy – są nieocenione. Na naszych wyjazdach: kierownik wypoczynku, ratownik WOPR.

magdalena

Magdalena Krępic

nauczyciel wychowania fizycznego, trener piłki nożnej, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej. Daruje dzieciom uśmiech, który leczy niejedną sytuację, rozwiewa wszelkie wątpliwości że uśmiecha się całą sobą do nas, do dzieci. Ma pomysłowe zabawy ruchowe i animacyjne. Na co dzień związana z pracą w klubie „Wilczki”. Na naszych wyjazdach: wychowawca, trener, animator oraz opieka podczas urodzin w plenerze.

dorota

Dorota Trzcińska

na co dzień jest nauczycielem, pedagogiem. Ma ogromny spokój w sobie. Doświadczona w pracy z dziećmi wymagającymi, niepełnosprawnymi. Pełna pasji i entuzjazmu nauczyciela. Kreatywna, wysportowana, uwielbia pracę z dziećmi. Posiada niezwykły dar opowiadania, robienia czegoś z niczego, a jednocześnie prowadzenia i zabaw z dziećmi odpowiednio do ich wieku. Na naszych wyjazdach: wychowawca, opiekun, przewodnik.

anna

Anna Rogalska

nauczyciel w przedszkolu, doskonały opiekun. Ma niesamowity kontakt z dziećmi najmłodszymi szczególnie. Fanstastyczna w kreowaniu zabaw i piosenek. Jej długoletnie doświadczenie pracy nauczyciela w przedszkolu pozwala jej na pracę z dziećmi pełną pomysłów, opartą o wiedzę oraz umiejętności pedagogiczne. Na naszych wyjazdach: wychowawca, opiekun, animator na urodzinach.

marzena

Marzena Piszczek

nauczyciel wychowania przedszkolnego, na co dzień pracująca w przedszkolu, zajmująca się terapią pedagogiczną dzieci z autyzmem. Posiada niezwykły dar prowadzenia zabaw kreatywnych, robienia czegoś z niczego i zabaw z dziećmi odpowiednio do ich wieku. Ma świetne pomysły na zabawy animacyjne z dziećmi w plenerze. Jest mega dynamiczna i oddana pracy. Ma fantastyczny dar, uśmiech i cierpliwość. Na naszych wyjazdach: wychowawca, opiekun.

agnieszka

Agnieszka Szeszel

wnosi spokój, zaangażowanie, swieże, młode spojrzenie. Pomysłami zabaw sypie, jak z rękawa. Jej harcerskie i pisarskie serce podpowiada wiele z zajęć. Uwielbia pracę z dziećmi. Harcerka, doświadczona w pracy z dziećmi w terenie, na koloniach, cierpliwa, opiekuńcza, odpowiedzialna za szyfrowanie i terenowe zajęcia oraz zajęcia kreatywne. Pasjonatka ekologii. Uwielbia pracę z dziećmi, odkrywanie tego co niesie świat przyrody i podróży. Na naszych wyjazdach: wychowawca, opiekun.

sergiusz

Sergiusz Borecki

zajmuje się bushcraftem i survivalem. Jest z nami od początku. Jest propagatorem zdobywania umiejętności terenowych, instruktorem i szkoleniowcem. Uwielbia wszystko co jest związane z przyrodą, geologią, krajoznawstwem. Tworzy z nami wyjazdy terenowe, urodziny survivalowe. Jest ojcem pięciorga dzieci, ma naturę społecznika i działacza, lubi ludzi, pracuje w oświacie. Jest człowiekiem nad wyraz opanowanym, spokojnym potrafiącym uczyć przez zabawę. Założyciel i właściciel Szkoły Bushcraftu QUINOX. Jest doświadczonym organizatorem i twórcą programów obozów. Związany ze “Stowarzyszeniem Polska Szkoła Surwiwalu”. Na naszych wyjazdach jest: przewodnikiem, instruktorem, pilotem.

piotr

Piotr Wilczyński

jest doświadczonym organizatorem i twórcą programów obozów. Certyfikowanym instruktorem Royal Rangers Polska, wychowawcą kolonijnym, harcerzem, skautem. Pasjonat kultury indiańskiej, napisał w tym zakresie książkę. Uzdolniony kreatywnie, co przekłada się na jego pomysły związane z tworzeniem pieczęci, herbów czy biżuterii. Chętnie dzieli się z dziećmi swoją wiedzą i pasją związanymi z kulturą, sztuką, skautingiem. Lubimy też, gdy wspólnie z nami przy ognisku śpiewa. Na naszych wyjazdach jest: przewodnikiem, instruktorem, pilotem.

paula

Paula Kucharska

uśmiechnięta, pewna, solidna w pracy, opanowana. Wysportowana, instruktor narciarstwa, kocha badminton i organizowanie. Potrafi zapanować nad dużą grupą, posiada umiejętności organizatora i opiekuna w jednym. Niezwykłe uczucie mieć pewność, że powierzasz komuś zadanie pilotowania, opiekowania się grupą a Paula robi to na 100%. Na naszych wyjazdach: opiekun, przewodnik, animator, pilot.

bogumiła

Bogumiła Niemiec

od początku istnienia z nami. Pedagog, wychowawca, mama, posiadająca smykałkę historyczną, opowiadacz legend i opowieści, teatralne i kreatywne umiejętności, doskonała ciocia od magicznych „plasterków” i przytulasów. Opiekuńcza, dobra ciocia, pasjonat dobrej zabawy i czytania książek. Jest jedną z osób, która jest z nami od samego początku. Sercem i prawą ręką – niejednokrotnie. Nasz wychowawca, przewodnik, opiekun.

aleksandra

Aleksandra Ruta

pomysłodawczyni Małych Kilometrów, mama, pokazująca dzieciom świat zieloności, propagatorka bycia bliżej natury, instruktor turystyki pieszej, wyszukująca atrakcji krajoznawczych, terenowych i tropów przyrody, ciocia przytulasowa. Zakręcona na punkcie outdooru, wychodzenia poza mury domu, szkoły – by dzieci były w przestrzeni i zieleni. Na naszych wyjazdach: wychowawca, przewodnik, pilot, instruktor, trener oraz twórca programów.